Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Борги наші шлюбні

460

Новий закон про аліменти ставить боржників перед ділемою: або плати, або будеш позбавлений права виїзду за кордон і права керування автомобілем
6 лютого 2018 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів». Закон передбачає нові засоби примусового виконання рішень до боржника, який не сплачує аліменти більше ніж шість місяців.
Внесені зміни до Закону України «Про виконавче провадження» передбачають також, що за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець виносить вмотивовані постанови про:
– тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України;
– тимчасове обмеження боржника у праві керування транспортними засобами;
– тимчасове обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та вихолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;
– тимчасове обмеження боржника у праві полювання.
Проте в Україні приймається чимало правильних законів, але коли справа доходить до їх виконання, на цьому все і закінчується.

Працює чи ні?
Заступник управління виконавчої служби Сумської області Марина РУДЬ відзначає, що після того, як Закон вступив 6 лютого в дію, суттєво збільшилося число людей, які зацікавилися проблемою стягнення боргів по аліментах. Більш того, даний закон викликав у суспільстві великий резонанс. На телебаченні, радіо, в газетах оприлюднюються різні випадки. «Дійсно, і до нас стало більше приходити, звертатися відвідувачів по даній проблематиці. Серед них є і стягувачі, і боржники», – відзначає Марина Рудь.
За її інформацією, раніше рішення по тимчасовому обмеженню боржника у праві виїзду за межі України міг винести виключно суд, при цьому лише третина заявлених подань судових виконавців задовольнялася. Тепер же процедура значно спрощена — судовому виконавцю достатньо винести одну судову постанову. Вона направляється до прикордонної служби, і особа-боржник за межі України вже не виїде. Тобто заходи дійсно жорсткі та дієві.
«Щодо обмеження керування транспортними засобами, то ми направляємо подання до Сумського обласного управління Нацполіції. У них є єдина база, куди потрапляє дана інформація, – пояснює Марина Рудь. – І коли патрульна поліція зупиняє траспортний засіб, то застосовують до неплатника аліментів адміністративне стягнення, включно до позбавлення водійських прав.
Поки що таких фактів у Сумах не зафіксовано, тому що Закон набрав чинності 6 лютого і спершу подібні постанови направляються сторонам конфлікту. Вони мають право упродовж 10 робочих днів оскаржити постанову або погасити наявну заборгованість.
Посадовниця наводить свіжий приклад: «Починаючи з терміну дії нового Закону вже є своєрідний рекорд – найбільша сплачена заборгованість на суму 79 тис. грн. Боржник відразу після отримання судової постанови сплатив заборгованість та приніс квитанцію про підтвердження сплати грошей у повному обсязі. Аби лишень не застосовували засоби примусу».
Тобто закон реально працює. Управління виконавчої служби Сумської області щоденно висвітлює подібні факти на своїй сторінці у Фейсбуці. Досить часто погашаються борги на суму 30, 40, 20 тис. грн. Усього з 6 лютого 2018 р. завдяки застосуванню впроваджених законодавчих норм стягнуто понад 1,5 млн грн. аліментів. А починаючи з січня поточного року виконавчою службою стягнуто заборгованих аліментів на суму 12,5 млн грн. Це означає, що вже навіть на підготовчому етапі нового закону боржники зробили для себе висновки й активізувалися щодо погашення боргів по аліментах, які накопичувалися іноді по п’ять та більше років.
За інформацією співробітників управління виконавчої служби Сумської області, з початку поточного року на особистий прийом до судових виконавців щодня стали приходити стягувачі боргів по аліментам із різними питаннями: пишуть заяви, що не мають претензій, або відкликають позовні заяви, або подають квитанцію про погашення усієї заборгованості.
Гарною допомогою у прозорості процесу є загальнодоступний електронний єдиний реєстр боржників. Він розміщений на сайті Міністерства юстиції, тож будь-який користувач інтернету може отримати довідку про наявні борги – і не лише у розділі «аліменти». На сьогодні цей список по свій державі налічує понад 170 тис. осіб.

До кого приходять судові виконавці
Як пояснює Марина Рудь, судові виконавці приходять до боржників, які мають наявну заборгованість понад три місяці. Така норма передбачена виконавчим провадженням. До цього терміну вони повинні сплатити необхідну суму коштів, а якщо накопичується заборгованість за три попередні місяці, до порушника застосовуються заходи примусу. Судові виконавці можуть накладати арешт на майно. З досвіду роботи відомства Марина Леонідівна пояснює дію закону: «Також, якщо є заборгованість понад три місяці, стягувачі мають можливість звернутися до правоохоронних органів про притягнення боржника до кримінальної відповідальності. За поточний місяць дії закону порушено вже три кримінальні справи щодо злісних боржників аліментів. Для порівняння: упродовж усього 2017 р. подібних справ було лише дві».

Дошка ганьби
По Сумській області в електронному реєстрі значиться п’ять тис. боржників. Це досить велика кількість. У народі цей список називають «дошкою ганьби», й вона працює як додатковий аргумент психологічного тиску.
«Ніхто не хоче опинитися у цьому ганебному списку. Бо у сучасному світі люди все більше турбуються про своє добре ім’я, репутацію. Особливо ті громадяни, котрі займаються публічною, громадською, підприємницькою діяльністю, політикою», – підкреслює Марина Рудь. Вона додає, що публічний реєстр по аліментах запрацював з 5 лютого, і одразу ж пішов резонанс — дзвінки, звернення. При погашенні усієї суми заборгованості прізвище боржника видаляється з реєстру в автоматичному режимі.

Шлях до прозорості
Коли людина офіційно працює чи отримує пенсію, стягнення боргу відбувається доволі у простий спосіб. Набагато складніша процедура у тому разі, коли боржник не має постійного офіційного місця працевлаштування, рухомого чи нерухомого майна. І саме заходи, котрі почали діяти з моменту чинності Закону, стали надзвичайно дієвими. Так, наприклад, майже другий-третій боржник має автомобіль, тож, отримавши обмеження, змушений або одразу погасити заборгованість, або заховати автомобіль кудись у гараж.
Ще один нюанс дії нового Закону щодо виїзду неповнолітніх дітей за межі України. Раніше це була величезна проблема, особливо для мам, які самі виховують малечу. Так, для вивозу доньки чи сина потрібна була згода другої сторони батьківства, завірена нотаріально. А якщо одна зі сторін переховується, не сплачує аліменти і її місце знаходження невідоме? Тупікова ситуація, що, на жаль, досить часто траплялася в реальному житті. Тепер же цю процедуру спростили. Віднині, якщо наявна заборгованність у боржника більше шести місяців з дня відкриття кримінального впровадження, то людина, яка бажає вивезти дитину за кордон на лікування, навчання, відпочинок на підставі довідки про шестимісячний борг може це зробити безперешкодно, тобто без згоди другої сторони. Іншими словами – не платиш аліменти, значить, автоматично втрачаєш право на контроль над дитиною. Справедливо?

Немає «колишніх» дітей
Про особливості юридичної практики після уведення в дію Закону про стягнення аліментів розповідає Юлія ІВАНЕНКО, начальник відділу представництва Сумського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги:
«Раніше справи про стягнення аліментів розглядалися в межах року, а то й більше. Затягування цих справ відбувалося через низку причин: то на підготовче засідання не з’являвся боржник, то на наступне засідання не з’являється позивач. Окрім того, українські суди перевантажені, й засідання постійно відкладаються. З іншого боку, батько може оскаржити рішення про призначення аліментів. І така судова тяганина може тривати довго. А в цей час мама має піклуватися про дитину сама.
Нині ж справа про стягнення аліментів просувається у декілька разів швидше. Відтепер замість одного року аліменти стягуються упродовж місяця. Тобто, якщо боржник отримує судовий наказ й він його не оскаржує, то документ набирає чинності без тривалої й нервової судової тяганини.
На практиці причини заборгованості різноманітні. Часто-густо батько не працює і не має постійних джерел доходів, або працює неофіційно, або знаходиться за кордоном на заробітках і є поза зоною досяжності для дружин та судових органів. У деяких з’явилися нові сім’ї, нові діти, і вони не бажають брати участь в утриманні своєї рідної дитини. Як свідчить кількість звернень, частка злісних неплатників складає понад 80%, і, як правило, це чоловіки, які не бажають піклуватися про власну малечу. Мами звертаються до суду у тих випадках, коли вже вичерпані усі способи достукати до совісті та сумління своїх колишніх чоловіків. І навіть коли є судове рішення, злісні неплатники не поспішають виконувати його та надсилати кошти для утримання дітей.
Після введення нових норм законодавства стали звертатися позивачі, які хочуть перерахувати розмір пені за несплачені аліменти. Це борги по 5-10 років. Розмір пені становить 1% за кожен день. Пеня була і раніше, але подібні заяви не надходили до юристів. Можливо, самі батьки, котрі самостійно виховують дітей, стали більш освіченими в правовому плані. А можливо, законодавчі зміни в самій процедурі стягнення аліментів дали їм впевненість у відстоюванні своїх прав. Так чи інакше, але мами (а це переважно саме мами) відчули конкретну підтримку з боку держави. Це абсолютно доконаний факт».
Тож маємо платити. Гріхі наші тяжкі – борги наші шлюбні…

Вріз 1
Я завжди говорю своїм клієнтам: “Якщо ви взяли відповідальність за виховання та утримання дитини, то ви маєте користувати усіма правами, які належать вам як свідомій мамі чи батьку”.
Олена Шевченко, “Панорама” №11