Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Більше 2,5 тисяч дітей виховуються у інтернатах Сумської області

167

Сумчан вкотре запрошують стати наставниками для дітей-сиріт, дітей, що позбавлені батьківського піклування та опинилися у скрутних життєвих обставинах

Вже не перший рік в Україні впроваджується такий напрямок, як наставництво. Не так давно було влагоджено всі формальності на законодавчому рівні. І наставники отримали свої права та обов’язки. Хто, для кого і як може стати наставником? Саме цим питанням було присвячено всеукраїнський форум, що відбувся у Сумах 5 листопада.

Ось про що говорить статистика. У Сумській області 2654 дитини виховуються в інтернатах, із них тільки 4% – сироти, яких можуть усиновити. Решта залишаються у інституційних закладах до свого повноліття. І всі ці роки вони потребують підтримки. Ні, не фінансової, ні, не подарунків чи сучасних гаджетів. Вони потребують простого людського піклування, щоб був дорослий, з якого вони можуть брати приклад, щоб була людина, з якою б вони могли радитися, якій можно було поскаржитися на щось, з якою змогли б поділитися радістю своєї перемоги.

Саме таку підтримку можуть надати таким дітям наставники. «Більшість випускників інтернатних закладів виходять у нікуди. Без підтримки, житла, роботи та життєвих навичок вони потрапляють у коловорот сімейних негараздів, і ростуть нові династії сиріт. Найбільше в наслідок інституціалізації страждає вміння будувати міжособистісні стосунки. Молоді люди мають обмежене коло спілкування, а ще частіше – замикаються у собі і вороже ставляться до навколишнього світу. Внаслідок чого їм неймовірно складно. Причиною цього є брак знань та навичок, дефіцит спілкування з близькими дорослими», – говорить директор Сумського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Тетяна ШЕВЧЕНКО.

У Сумській області 2654 дитини виховуються в інтернатах, із них тільки 4% – сироти

Волонтери приїжджають, влаштовують свята і їдуть. Спонсори – вивантажують подарунки та забувають про існування дітей до наступного Нового року. Вихователів мало, а дітей багато, і часто для підлітків – вони не авторитет. Влаштувати старшокласників до родичів або прийомної сім’ї вкрай складно, та й для багатьох із них життя в дитячому будинку набагато звичніше, й змінювати його вони не хочуть. У цьому випадку наставництво підходить якнайкраще, адже воно не змінює звичного укладу життя дитини, а наповнює його певним змістом.

«Наставничество – взрослый вид волонтерства! Сейчас много взрослых, которые хотят сделать что-то хорошее для детей в детских домах, и самый правильный выбор в таком случае – стать другом. Нет времени ждать, когда усыновят подростка, раскроют его таланты, быстро социализируют и у ребёнка появится интерес к жизни, учёбе, он начнёт строить планы на будущее, мечтать! На Всеукраинском форуме «Наставник: хто, для кого, як?» я услышала истории молодых людей, чьи судьбы сложились успешно благодаря людям, которые стали друзьями, тогда ещё детям интернатной системы. Сейчас идёт набор для обучения наставников в городе Сумы. Это взрослая помощь детям! Вы нам очень нужны. Присоединяйтесь», – висловила свою думку щодо такої форми к наставництво сумчанка, волонтерка Ксенія ГРИНИК.

Сьогодні у бажаючих опікуватися і стати другом для дітей є навіть кілька форм. Перша – можна стати наставником для конкретної дитини. Друга – можна колективом освоїти корпоративне наставництво. А ще можна стати другом для молодих матусь з числа вихованців інтернатних закладів. Більше можна дізнатися про наставництво в Сумському обласному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою: вул. Троїцька, 26, конт. тел.. (0542)25-42-33.

Наталія ГОНЧАРУК
Панорама №46-2019