Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Історія Сум: квітковий павільйон в центрі

271

Квітковий павільйон Аболтина і архітектор Оловейніков
Змінений павільйон ще можна побачити на розі скверу Шевченка в центрі міста
У 1904 р. міщанин Адольф Адамович Аболтин (стверджують, що це російський варіант латвійського прізвища Аболтинш) отримав усний дозвіл на будівництво павільйону для продажу квітів у міському сквері, але ці стосунки не були в подальшому юридично оформлені, а криза 1904-1906 рр. підкосила бізнесовий клімат в країні, і ті прибутки, на які розраховував Аболтин, не справдилися.
В цих умовах Аболтин став шукати спосіб уникнути банкрутства і звернувся до думи про зміну профілю роботи павільйону або його продажу іншому власнику. Дума виявила бажання придбати павільйон у власність громади міста. Більшість гласних висказалися за те, щоб купити павільйон за 2 тис. крб., бо були впевнені, що, здавши його в оренду, місто отримає суттєве поповнення бюджету. Були і ті, хто пропонував його знести через 10 років, а це місце зачистити від сміття. Доля нам його зберегла, але вже радянські вандали перебудували.
Аболтин пропонував продати свій павільйон за 3628 крб. 23 коп. Мушу запевнити, що запропонована ціна павільйону була високою.

В архіві знайшов план і технічний малюнок цього квіткового магазину.
Внизу малюнка написано, що проект склав виконавець робіт Олександр Миколайович Оловенніков. Цей дворянин працював техніком в кадетському корпусі. У 1913 році над цим павільйоном нависла нова загроза, бо влада міста хотіла тут збудувати телефонну станцію, але вистачило розуму не ламати цей чудовий куточок.
Садівництво Аболтина знаходилося на вул. Тополянській. На його основі була створена дільниця залізниці, що опікувалася озелененням вокзалів і прилеглої території

Ми бачимо, що приміщення мало троє дверей і було поділено на три частини, які сполучалися між собою через внутрішній тамбур. Дивно, що відсутнє підвальне приміщення.

В цьому павільйоні привертали нашу увагу незвичні вікна і двері. Хоча в старій забудові такі незвичні вікна і двері були не рідкість. Цей архітектурний стиль отримав назву «Модерн». На період активної діяльності в Сумах садоводів Адольфа Адамовича Аболтина, Віктора Юліановича Перковича і Назарія Михайловича Коровая припадає і бажання міської влади унормувати посадку дерев на вулицях міста. Оловейников в 1918 був міським архітектором. На цій посаді він змінив Шольца Гутова Карловича.

Олексій Лєнській, 2панорама” №10