Суми: новини, події, коментарі

Нотехс - будівництво у Сумах

Декрет для сумчан: бути чи не бути

1,191

Чи варто майбутнім мамам перейматися змінами у соціальних гарантіях, пов’язаних з вагітністю та пологами

Останнім часом у соціальних мережах активно «гуляє» шок-новина про те, що начебто з 1 січня 2019 року в Україні скасують так звані «дитячі» виплати та відпустку по догляду за дитиною. Дійсно, у країні, де виховати одну дитину – виклик, а дві – подвиг, таке рішення могла б спровокувати справжній мамський бунт. І хоча щомісячна сума в 860 грн навряд чи здатна врятувати життя, та все ж втрачати її, очевидно не хоче ніхто.

Користуючись резонансністю питання, «новину» стали активно репостити у Фейсбуці, посипалися гнівні коментарі мам, тат і навіть тих, у кого декрет вже давно позаду. «Суд поставил точку: украинцы не увидят «детских» денег» – подібні заголовки стали маячити на всіх сайтах. Але у людей вдумливих повинен був закрастись сумнів, що щось у цьому заголовку не так. Спробуємо перевірити.

«Дитячі» лишаються
Шляхом нескладних маніпуляцій, знаючи дату винесення рішення Конституційним судом щодо декретних виплат, знаходимо це рішення(http://www.ccu.gov.ua/sites/default/files/docs/9_p_2018.pdf) на сайті суду. В ньому йде мова про звернення 50 народних депутатів щодо відповідності Конституції України пункту 7 закону «Про запобігання фінансовій катастрофі та передумов для економічного розвитку України» №1166 від 27 березня 2014 року.

Логічним виглядає питання, а про що ж іде мова у цьому законі? «Допомога при народженні дитини призначається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України» – говорить частина 2 ст. 7 цього документу.

Мами зі стажем пам’ятають, що закон цей приймався у розпал Революції Гідності, коли Україна знаходилась в глибокій економічній кризі. Уряд Арсенія Яценюка прийняв рішення про встановлення єдиного розміру соціальної допомоги, незалежно від того 1-а, 2-а чи 3 дитина народилася у сім’ї. До цього на першу дитину держава платила близько 25 тис. грн за першу дитину, 61 тис. грн – за другу і близько 100 тис. грн за третю.

Закон від 27 березня 2014 року фактично знизив суму допомоги для сімей з 2 і 3 дітьми. Саме його і намагалися оскаржити депутати. Суд розглядав їхнє клопотання з 2015 року і лише зараз виніс остаточне рішення.

Тож матусі можуть спати спокійно: «дитячі» в них ніхто відбирати не буде.

З декрету не виженуть
Іще одна «страшилка» для українців – скасування декретної відпустки як такої, і необхідність виходити на роботу ледь не з пологового будинку. «С 1 января 2019 года государство будет компенсировать семьям 1500 гривен в месяц на оплату нянь, чтобы родители возвращались на работу», – пише Інтернет-видання «Важливо UA».

В принципі, ранній вихід на роботу після пологів – не така вже й рідкість. Така практика існує в деяких європейських країнах. Та й в Україні все більше мам воліють працювати, навіть доглядаючи дитину. Про плюси та мінуси такого підходу можна писати багато. Але повернемось до українських «сенсацій».

Отже, Кабмін, дійсно видав постанову №427 «Деякі питання реалізації пілотного проекту із соціального захисту сімей з дітьми та підтримки розвитку відповідального батьківства», у якій мова йде про запровадження пілотного проекту «Муніципальна няня» з 1 січня 2019 року.

Цей проект передбачає можливість батьків звернутися до установ соціального захисту за частковою компенсацією витрат на послуги няні у тому випадку, якщо мама прийме рішення про ранній вихід на роботу. Сума компенсації складає 1500 грн. Вона, звісно не покриє витрати повністю, однак дещо полегшить фінансовий тягар молодої сім’ї.

До речі, цією ж постановою вводиться ще один пілотний проект. Так званий «бебі-бокс», який вже почали отримувати породіллі.

Таким чином, кожна мама зможе сама вирішувати, коли їй вийти на роботу. До того ж вона отримає додаткову підтримку від держави у випадку, якщо захоче почати працювати.

Наприкінці хотілося б звернути увагу, що жодне авторитетне видання не надрукувало подібних провокацій про гарантії держави для сімей з дітьми. Всі сайти, які активно поширювали інформацію про «шокуючі» нововведення зареєстровані приблизно рік тому.


 

Неуважність читачів привела до того, що ця новина буквально заполонила Фейсбук.

Лишається лише здогадуватись, хто та навіщо поширює свідомо фейкові новини. Однак, дуже не хочеться щоб спокій майбутніх мам став об’єктом маніпуляцій заради політичних чи інших дивідендів окремих людей.